| Facebook Mamut 4x4 | Instagram Mamut 4x4 | Taubenreuther | ARB | Old Man Emu | Warn | Safari snorkel | Bushranger | Terratrip

Ford E150 - Mamut cruiser

PROJEKT izdelave 4x4 avtodoma oz. MAMUT Cruiserja …

Vsa štorija s 4x4 vanom se je začela, ker naša družina rada potuje po svetu. Najbolj uživamo v puščavah in tam, kjer ni prevelike gneče. Da lahko do takšnih krajev pridemo potrebujemo zmogljivo in zanesljivo 4x4 vozilo.

Do sedaj smo naokrog potovali z različnimi vozili: Nissan Patrol, Toyota 4 runner, Toyota HZJ75, Toyota LC120, Toyota LC80. Ker nas je 5, so vsi avti sčasoma postali pretesni, oz. z leti in kilometri pridejo želje po več udobja, več prostora med potovanji.

Dolgo sva bila z Blanko prepričana, da bo naslednje vozilo Unimog oz. kakšna verzija 4x4 ali 6x6 kamiona. Vendar sva vseskozi dvomila v kamion zaradi potovalne hitrosti (80 km/h preko Sibirije ni preveč mamljiva ponudba), hrupa v notranjosti, dodatnih komplikacij pri prehodih meja, velikih dimenzij za vožnjo po mestih, porabe goriva, …

sportsmobile_ultimate_adventure_1.jpg

sportsmobile_ultimate_adventure_2.jpg   sportsmobile_ultimate_adventure_3.jpg   sportsmobile_ultimate_adventure_4.jpg

Povsem po naključju sem zašel na internetno stran ameriškega proizvajalca Sportsmobile sportsmobile.com/ultimate.html in hitro sva ugotovila, da takšna zadeva zelo ustreza našim željam in potrebam. Udobno, ne preveliko, a kljub vsemu bistveno večji volumen prostora kot pri največjem Land Cruiserju, kar omogoča številne prednosti:

  • spanje v notranjosti vozila (ni strešnega šotora, ni vsakodnevnega postavljanja in podiranja Maggioline)
  • možnost kuhanja in bivanja v vozilu v primeru slabega vremena (kuhati v vetrovni Mongoliji na 3000 m ali ob dežju zunaj ni prav prijetno opravilo)
  • možnost spanja enega voznika med vožnjo, medtem ko drugi vozi … odlično za dolge avtocestne relacije
  • zelo dobre terenske zmogljivosti ob ugodnih zunanjih dimenzijah vozila
  • bistveno manj opazno oz. izstopajoče vozilo od npr. ex. vojaškega kamiona

Kmalu sva prišla do grenke streznitve, ko sva ugotovila, da te zadeve iz USA v Slovenijo ni prav lahko uvoziti. Pri nas ali v EU pa takšnih avtov seveda ni oz. sem jih sedaj v par letih predelave zasledil samo dva ali tri s 4x4 pogonom.

Ker smo v naši 4x4 delavnici naredili že marsikaj smo se brez težav odločili, da bomo pa naredili še 4x4 van. Za osnovo smo izbrali Ford Econoline, ker nam je bila všeč ločena zasnova šasije in karoserije. Kmalu smo nabavili zelo lep primerek E150 z V8 motorjem 5.0l in seveda avtomatskim menjalnikom in 2WD. Avto sva kupila od starejšega zdravnika v odličnem stanju, vse na avtu je delovalo brezhibno, tudi najmanjše podrobnosti, avto je bil brez rje in redno vzdrževan.

mamut_cruiser_pred1.jpg       mamut_cruiser_pred_2.jpg

mamut_cruiser_pred_3.jpg       mamut_cruiser_pred_5.JPG

mamut_cruiser_pred_4.JPG        mamut_cruiser_pred_6.jpg       mamut_cruiser_pred_7.JPG

Po nakupu in prvih spoznavnih kilometrih smo s pomočjo "photoshopa" naredili nekaj "fotografij" kako naj bi "Mamut cruiser" po zaključeni predelavi izgledal.

photoshop1.jpg       photoshop2.jpg 

photoshop3.jpg       photoshop4.jpg

Med iskanjem ustreznih kosov za nadgradnjo v 4x4 … reduktor, prva axa, … smo ugotovili nekaj hib obstoječega motorja in ostale tehnike. Predvsem nas je skrbela misel potovati z USA exotiko po oddaljenih krajih Afrike, Azije, …  kakšne imamo možnosti za popravilo oz. dobavo rezervnih delov v slučaju tehničnih težav daleč v divjini.
Zato je sledila odločitev, da obstoječi motor in tehniko opustimo. Želje po novi tehniki so šle v smer HDJ80, Nissan Patrol, …. Vozilo z dvemi togimi premami. Žal so vsi želeni avti imeli bistveno preozke preme za uporabo na Fordovi osnovi. Zopet smo bili v slepi ulici, doker se ni mimo oglasil kolega z LC100.. Med servisom špere smo premerili še zadnjo os in na veliko začudenje ugotovili, da ima zadeva celo 2 cm širšo premo kot Ford. Samo zaradi platišč s kar +60mm ET zadeva na prvi pogled ne izgleda tako zelo široka.
Glede na to, da sta avta enake teže, 2.6t in da je LC100 tudi precej robusten avto, kljub posamičnim obesam prve preme je stvar stekla naprej v smeri iskanja ustreznega donatorja drobovine …, LC100.
Dilema se je pojavila, kateri model LC100 izbrati, HDJ100 s 4.2TD linijskim 6 cilinderskim turbo dizel motorjem ali UZJ100, s 4.7 v8, bencinskim motorjem. Odločitev je padla za bencinski motor, da se V8 duša avta ohrani in tudi občutek vožnje. UZJ100 je tudi model Land Cruiserja, kateri je prisoten po celem svetu, zato morebitna nabava rezervnih delov kjerkoli po svetu ne bi smela biti prevelik problem (Toyota je edina znamka vozil, s prodajno/servisno mrežo po celem svetu).
Bencinski motor tudi zagotavlja ves čas dovolj moči, da takšno gmoto premika brez velikega naprezanja. Za bolj ekonomično vožnjo na relacijah po Evropi bo skrbela dodatna plinska inštalacija. V državah kjer plina ni, pa je običajno bencin bistveno cenejši od evropskih cen, da vožnja ne bo predstavljala prevelikega stroška v primerjavi z dizelsko opcijo.
Zaradi recesije v UK smo pod zelo ugodno našli zelo lep LC100 oz. Toyoto Amazon na otoku. Easy jet v eno smer, domov pa veselo z v8 mašinco. Preje sem vedno vozil LC100 z dizel motorji in mi nikakor niso zlezli pod kožo. Ta Lc100 z bencinskim v8 motorjem pa je bil prava poezija. S takšnim motorjem je bil ta LC razvit za neevropske trge in to je tisto pravo. Avto leti prav lahkotno, udobje vožnje na vrhuncu. Po prihodu domov mi ga je bilo prav žal dati v ''rezervne dele''.

donator_lc100_1.jpg  donator_lc100_2.jpg  donator_lc_100_3.jpg
Začela se je predelava. Najprej smo oba avta razdrli, karoserije posebej, tehniko posebej.  Ko smo Forda očistili vse Ford tehnike smo pričeli z vgradnjo Toyotinega motorja, menjalnika, reduktorja, pogonov, … v Fordovo karoserijo.

predelava_mamut_cruiser_1_locevanje.jpg       predelava_mamut_cruiser_2_pozicioniranje_motorja.jpg

Hitro se je zataknilo že pri fizični postavitvi kompletnega sklopa … Ford motor je bil zamaknjen v desno par cm, Toyotin v levo par cm iz osi vozila, vse skupaj pa je dalo celih 7 cm razlike. Malo predelave karoserije pri šoferjevih nogah je rešilo problem k šoferju pomaknjenega motorja. Še dobro, da je zadeva avtomatik … ;-) … če bi zadeva imela ročni menjalnik, ne vem kam bi dali pedal sklopke. Naslednje muke nam je povzročal volanski drog. Zaradi precej drugačne oblike karoserije je bilo potrebno konkretno predelati Toyotin volanski drog. Potreben je bil tudi nakup nove volanske letve, z izhodom za volanski drog na levi strani (original je bil seveda na desni).

predelava_mamut_cruiser_3_pozicioniranje_motorja2.jpg    predelava_mamut_cruiser_4_nova_volanska_gred.jpg   

Po uspešni prebroditvi največjih mehanskih ovir, smo se začeli ukvarjati z vsemi el. drobnarijami Land Cruiserja. Cel kup »črnih škatlic« in kilometre kablovja je bilo potrebno ustrezno preseliti iz LC100 v E150 in še dodatno iz desne na levo stran vozila za naprave, kjer je bilo to nujno potrebno. Tukaj se je projekt zaustavil za nekaj mesecev. Kolega Boris (hišni expert za vse kar je na »štrom«) se je skoraj preselil v kombi in ga ni bilo ven cele dneve. Kljub vsem mukam je zadeva končno oživela in končno dala od sebe nekaj glasu.

predelava_mamut_cruiser_5_elektrika1.jpg    predelava_mamut_cruiser_6_elektrika2.jpg    predelava_mamut_cruiser_7_elektrika3.jpg
Projekt smo tako nadaljevali z namestitvijo hladilnikov, izdelavo ustreznih kardanov (medosna razdalja vozil je drugačna). Sledila je izdelava novega rezervoarja. Fordov je bil zaradi dodatnega reduktorja predolg. Skrajšan pa bi bil premajhen, saj je želja imeti čim večjo avtonomijo vozila. Zato smo naredili novega iz inox pločevine, ca. 250 litrskega, kar naj bi omogočalo domet krepko preko 1000 km na eno polnjenje, poleg tega, da so v planu še plinski rezervoarji za dodatnih 700-1000 km dosega. Sledila je predelava vzmetenja. Avto je dobil vse vzmeti in blažilnike Old Man Emu s »heavy duty« nosilnostjo. Predvidena končna teža vozila je med 3 in 3.5t polno naloženega za potovanje in želja je, da se kljub teži zadeva lahko pelje precej suvereno.
 

predelava_mamut_cruiser_8_grobo_sestavljen2.jpg       predelava_mamut_cruiser_9_grobo_sestavljen1.jpg

predelava_mamut_cruiser_10_namestitev_hladilnika.jpg   predelava_mamut_cruiser_11_rocka_menjalnika_in_reduktorja.jpg    predelava_mamut_cruiser_12_rocna_zavora.jpg

 predelava_mamut_cruiser_13_old_man_emu.jpg    predelava_mamut_cruiser_14_zascita_podvozja.jpg    predelava_mamut_cruiser_15_wsp_cesare_w1751_8x16_5x150_et00.jpg

Iz izkušenj iz preteklih potovanj glede dimenzije pnevmatik in glede na nove dimenzije vozila je padla odločitev, da bo avto obut v 35'' pnevmatike oz. 315/75/16. Le te avtu in masi avta zagotavljajo dovolj velik stik s podlago, oddaljenost od tal, hkrati pa niso prevelike in ne obremenjujejo pretirano preostalih pogonskih sklopov. Serijska dimenzija gum LC100 je drugače 295/70/16. Kar velik problem je bilo dobiti LC100 platišča (razmak 5x150) z bolj navzven pomaknjenim ETjem platišča. Serijske et+60 so seveda povsem neprimerne, et+30 bi se še nekako dalo dobit, a je bilo še vedno preozko. Za et00 pa sem moral obrnit internet na glavo … večkrat zapored, da mi jih je uspelo najti. Po Murphyju sem seveda nekaj dni kasneje našel še lepše in predvsem še močnejše. Tako, da v bližnji prihodnosti verjetno sledi nova zamenjava platišč.

predelava_mamut_cruiser_16_prirezovanje_blatnikov1.jpg    predelava_mamut_cruiser_17_prirezovanje_blatnikov2.jpg   predelava_mamut_cruiser_18_prirezovanje_blatnikov4.jpg

Zaradi večjih platišč in čim nižjega težišča avta smo morali precej obdelati blatnike vozila, da zadeva tudi ob polnem »ajnšlagu« in povsem stisnjeni vzmeti guma nikamor ne »počoha«.
Seveda potrebujemo tudi rezervno gumo, zaradi dimenzije na lokaciji pod avtom zanjo ni več prostora. Zato smo naredili ustrezno močan zunanji nosilec pritrjen na ojačan bok vozila in na dodatne ojačitve zadnjih vrat.

 predelava_mamut_cruiser_20_prazna_notranjost.jpg   mamut_cruiser_prva_voznja1.jpg   mamut_cruiser_prva_voznja2.jpg

od desne proti levi Boris - mojster elektrike, Miha - glavni predelovalec, Igor - idejna zasnova     mamut_cruiser_prva_voznja4.jpg

na bočni nagib po potrebno nekaj postopnega privajanja     sredinska in zadnja blokada omogocata voznjo tudi preko meje ...

Sledila je ponovna sestava notranjosti vozila in prve testne vožnje. Smejalo se mi je na polna usta, ker smo kljub precej velikim neznankam vozne lastnosti vozila zelo zadeli in Mamut cruiser se res pelje fenomenalno, na terenu je nezaustavljiv oz. primerljiv bolj z vojaškim kamionom kot s kakšnim Land Cruiserjem. Z LCji sem prevozil boga in pol, a ta vrag gre po terenu (seveda mora imeti prostor za svoje dimenzije, a s tem v puščavah običajno ni težav ;-) celo bolje od marsikaterega predelanega LCja. Poleg tega pa imaš občutek, da se z dnevno sobo voziš po terenu.

 mamut_cruiser_voznje2011_01.jpg    mamut_cruiser_voznje2011_02.jpg

mamut_cruiser_voznje2011_03.jpg    mamut_cruiser_voznje2011_04.jpg

 mamut_cruiser_voznje2011_05.jpg    mamut_cruiser_voznje2011_06.JPG

mamut_cruiser_voznje_2011_10.jpg   mamut_cruiser_voznje_2011_11.jpg   mamut_cruiser_voznje_2011_12.jpg

mamut_cruiser_voznje_2011_13.jpg   mamut_cruiser_voznje_2012_01.jpg   mamut_cruiser_voznje_2012_02.jpg

Po prvih testnih vožnjah so prišli na vrsto detajli … enodelni zadnji kardan povzroča vibracije pri višjih hitrostih … potrebna bo predelava na večdelnega z vmesnim vpetjem. Izdelali smo vrtljive podstavke za sedeže (oz. Turk d.o.o.  je izdelal vrtljiv del) mi pa smo zadevo vgradili v ustrezna po meri narejena podnožja, katera hkrati služijo še za shranjevanje cele gore čevljev ali ostale robe.


Oženit je bilo potrebno Toyotino klima tehniko z dvema Fordovima klimama v kabini. Da vse okrog klime deluje kot je potrebno so poskrbeli pri firmi AvtoTehnika d.o.o. iz Domžal.


Skupaj s hlajenjem smo vgradili tudi dodatni bencinski grelec za motor in kabino, Webasto. Zadeva naj bi omogočala udobno in toplo kampiranje tudi pozimi.

mamut_cruiser_vitel_mamut_ewx9500q_1.jpg   mamut_cruiser_vitel_mamut_ewx9500q_2.jpg   mamut_cruiser_vitel_mamut_ewx9500q_3.jpg

Sledila je vgradnja vitla Mamut EWX9500, 4.3t, 12V. Vitla sicer na dolgih potovanjih ne rabimo prav pogosto … a občasno nam zelo olajša reševanje iz kakšnega močvirja, blatne luknje na poti, ... ali pa za reševanje drugih vozil, na katere naletimo med potjo. 
 

Sledijo pa še sledeče predelave vozila:
 

  • Vgradnja kvalitetnega plinskega sistema
  • Izdelava ustreznega pohištva v notranjosti, kateri bo omogočal potovanje in spanje za 5-6 oseb. Obstoječa el. zofa je sicer »fancy« toda jemlje veliko prostora s svojim mehanizmom in je rahlo neudobna za večdnevno prenočevanje. Zato bo zamenjana z bolj praktično sedežno grupo oz. posteljo, kjer bo v podnožju prostora še za večino prtljage.
  • Poleg postelj pride na krilo stranskih vrat vgrajen še manjši kuhinjski blok, kateri bo ob zaprtih vratih omogočal kuhanje znotraj vozila, ob lepem vremenu in odprtih vratih pa kuhanje zunaj.
  • ARB tenda 2.5m za senco na strani vozila z mrežo proti mrčesu (zadeva odlično funkcionira v Sibiriji med gigantskimi brenceljni)
  • Vgradnja ARB hladilnika in zmrzovalnika
  • Vgradnja »sanitarnega« bloka (manjši rezervoar oz. bojler pod vozilo), pipa in zunanji tuš.
  • Kemični WC, … da nam ne bo potrebno zardevati sredi mesta, ko zaslišiš »oči lulat, kakat«
  • Izdelava ustreznih »omar« v votlih delih vozila, da bo vsa prtljaga za večmesečne poti bolj ali manj pospravljena po predalih in bodo odpadle vse potovalke, ruzaki, … (sanja svinja kukuruz ;-)
  • Vgradnja ustreznih navigacijskih in komunikacijskih naprav (gps Garmin map162 (stara preverjena klasika), mini PC za OZI explorer navigacijo in ostale računalniške potrebe med potovanji (mobilna pisarna), CB ali UKW postaja, …
  • Vgradnja dodatnega električnega sistema za ločen pogon vseh avtodom porabnikov, da motorni akumulator vedno ostane poln za zagon motorja.
  • Zamenjava obstoječe električno potratne razsvetljave za energetsko varčno LED razsvetljavo.

Po dokončanju pa sledi nova pot v Mongolijo.